Aktualności

04 września 2016 06:42 | Aktualności

Wycieczka Tomaszów Mazowiecki

W te wakacje dzieci mogły pozwiedzać trochę ...kolejne ciekawe meijsce to Tomaszów Mazowiecki min. Niebeiskie źródła:)

Miasto położone jest na styku trzech regionów historyczno-kulturowych. Centrum Tomaszowa Mazowieckiego i jego południowe dzielnice należą do  ziemi sieradzkiej dzielnice na północ od rzeki Wolbórki należą do ziemi łęczyckiej , natomiast część miasta po prawej stronie rzeki Pilicy to Małopolski

Tomaszów Mazowiecki jest  ośrodkiem  przemysłu ceramicznego, spożywczego, włókienniczego, maszynowego, odzieżowego, metalowego, skórzanego oraz usług.

Do naszych czasów w Tomaszowie Mazowieckim zachowało się sporo zabytków reprezentujących styl eklektyczny. Nie brakuje tu również budowli klasycystycznych i secesyjnych. Większość z nich zbudowane były w II połowie XIX wieku, a więc w okresie największego rozkwitu fabrycznego miasta. Najciekawsze z nich to:

Pałac Ostrowskich - zbudowany w 1812 roku w stylu klasycystycznym. Początkowo budynek parterowy z trzypiętrową wieżą, a w latach dwudziestych dobudowane zostało piętro. W części parterowej urządzono kaplicę i oranżerię, a pozostałe pomieszczenia były przeznaczone do celów mieszkalnych. Obok pałacu zostały dobudowane zabudowania folwarczne, dom dla oficjalistów i stajnia. Odnawiany w latach 1898, 1929 i 1969. Obecnie w pałacu mieści się muzeum.

Ratusz Miejski - zaprojektowany przez A. Ranieckiego; wybudowany w latach 1925-1927; fronton ozdobiony attyką, wewnątrz budynek wsparty na kolumnach i piękna sala posiedzeń z galerią dla publiczności. Uroczyste otwarcie gmachu odbyło się 26.06.1927r. Obecnie siedziba Urzędu Miasta.

Gmach Banku Polskiego (obecnie PBG S.A.) - wybudowany w latach 1923-1924. Budowlę wzniesiono w stylu akademickiego klasycyzmu z polskimi formami architektury pałacowej, a wnętrze ozdobiono bogatą sztukaterią.

Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego - zbudowany wg projektu A. Marconiego w latach 1862-1864 w stylu neorenesansowym. W latach 1888-1891 powiększony i rozbudowany. Obecnie trzynawowy, bazylikowy z dwiema wieżami od frontu.

Kościół Ewangelicki p.w. św. Trójcy - wybudowany w latach 1823-1829 na zlecenie Antoniego Ostrowskiego, obecnie użytkowany przez miejscową parafię polsko-katolicką.

Kościół Ewangelicki "Zbawiciela" - zbudowany w latach 1897-1902 w stylu gotyckim. Wewnątrz niego znajduje się obraz Gersona z 1900r. pt. "Święty Paweł i Piotr" oraz zabytkowe organy. Usytuowany w zabytkowym kompleksie kościoła, plebani i parku przykościelnego.

Fabrykancka willa - zbudowana w stylu eklektycznym około 1900 roku dla kierownictwa Fabryki Sukna H. Landsberga. Obecnie siedziba Rejonowego Urzędu Pracy.

Fabrykancka kamienica - zbudowana na początku lat dwudziestych XX wieku przez W.B. Szepsa. Obecnie siedziba Urzędu Gminy Tomaszów Mazowiecki.

Eklektyczny pałacyk Pieschów - zbudowany w roku 1895 przez Moritza Piescha, właściciela mechanicznej farbiarni i wykończalni; jednej z pierwszych i największych fabryk włókienniczych Tomaszowa. Obecnie stanowi własność miasta.

Dawne jatki miejskie - budowla w stylu klasycystycznym, wzniesiona w latach 1830 - 1837. Była jednym z pierwszych obiektów użyteczności publicznej Tomaszowa po nadaniu mu praw miejskich w 1830r. Obecnie "Galeria Arkady".

 

Przeczytano: 447 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: