Aktualności

04 września 2016 06:20 | Aktualności

Wycieczka gmina Kowiesy- warsztaty zielarskie

Kolejne warsztaty, które odbyły się w gminie Kowiesy w ramach projektu " Młodzi i niekoniecznie starzy ekolodzy" to zajęcia z zielarstwa. Pani Ewa i Pan Jurek zaprezentowali dzieciom i panią z Uniwersytetu III wieku zioła z Naszych okolic, odbyły się warsztaty zielarskie, wykonaliśmy piękne zielniki .

Zielarstwo zajmuje się wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi roślin tzn. ich hodowlą, uprawą, zbiorem, przechowywaniem i tworzeniem (z roślin i ziół) mieszanek ziołowych, wyciągów, złożonych leków naturalnych oraz izolacją z ciał czynnych surowców roślinnych. Stanowi jedną z gałęzi ogrodnictwa. Mechanizmami działania leków roślinnych oraz ich zastosowaniem zajmuje się ziołolecznictwo (fitoterapia i fitofarmakologia).

W ogrodzie bowiem rośnie wiele składników magicznych eliksirów i niejedno lekarstwo na przeróżne dolegliwości mniej lub bardziej naturalnego pochodzenia, od trądziku począwszy, a na ukąszeniu węża i petryfikacji skończywszy. Niektóre zioła mogą nawet chronić przed zaprawionymi magią poczynaniami nieprzyjaciół, cały zaś sekret tkwi w tym, by wiedzieć, na co która roślina pomaga, jakiej wymaga pielęgnacji i kiedy nadaje się do zbioru. I tym właśnie zajmuje się zielarstwo...

 

Przeczytano: 459 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: